Oscyloskop, analizator, programator. Czym się różnią?

Narzędzia związane z programowaniem dla niejednego z nas mogą być „czarną magią” – zwykle używane przez profesjonalistów, rzadko wzbudzają zainteresowanie laika. Tymczasem, warto orientować się choć w zarysach możliwości ich zastosowania – okazuje się bowiem, że mogą okazać się przydatne każdemu z nas. Programator, analizator i oscyloskop przynależą do grupy narzędzi wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach. Czy wiesz, do czego służą?

Czym jest oscyloskop?

Oscyloskop nie jest wcale nowym wynalazkiem – po raz pierwszy pojawił się u schyłku XIX wieku. To narzędzie, które możemy wykorzystywać do pomiaru i obrazowania zależności między dwiema wielkościami elektrycznymi. Obecnie oscyloskop wykorzystuje się do rejestracji sygnałów cyfrowych i analogowych. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w mechanizm, który umożliwi nam zapis rejestrowanych sygnałów na dysku twardym komputera. Mogą również generować dowolną sekwencję sygnałów cyfrowych.

Jak działa analizator?

Pozwala na rejestrację oraz generowanie sygnałów cyfrowych. Wszystkie kanały urządzenia mogą być skonfigurowane jako linie wejściowe analizatora, jak i linie wyjściowe generatora sygnałów cyfrowych. Urządzenie pozwala na obserwację pobudzeń wytwarzanych przez przyrząd z jednoczesną rejestracją innych dowolnych sygnałów zewnętrznych, jak i na a pomiary sygnałów w różnych standardach elektrycznych.

Programator i jego działanie

To urządzenie przeznaczone do programowania układów elektrycznych poprzez dane dostarczanie z innego urządzenia, np. z komputera. Dane te są przekształcane przez programator na odpowiednie wielkości elektryczne (np. na napięcie).

 

Urządzenia wykorzystywane w programowaniu warto znać – nigdy nie wiadomo, wbrew kiedy przydarzy nam się okazja do tego, by z nich skorzystać. Duży wybór systemów do programowania, jak również symulacji układów scalonych oraz systemów do wytwarzania sygnałów cyfrowych znajdziesz na http://www.rk-system.com.pl/oscyloskopy__analizatory_stanow/.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *