Przechowywanie paneli – jak zrobić to prawidłowo?

Kupiłeś panele sporo przed remontem, a może po wykonaniu prac zostało ci kilka paczek? Z pewnością zastanawiasz się, jak przechowywać panele, aby nie straciły na swojej jakości. Rozwiejemy twoje wątpliwości – sprawdź nasze porady.

Panele podłogowe źle znoszą zmiany temperatury oraz wilgotności. Pod ich wpływem zaczynają „pracować” – przemieszczać się, puchnąć, kruszyć. Niestety, wiele osób zapominając o specyfice materiału, z jakiego wykonane są panele, przechowuje je w nieprawidłowych warunkach. Gdy przychodzi czas na remont nieraz okazuje się, że panele podłogowe są w tak złym stanie, że wymagają natychmiastowej wymiany. Zanim zdecydujesz się na kupno paneli „na zapas”, zapoznaj się z regułami ich przechowywania. Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu paneli to zachęcamy do zapoznania się z ofertą www

Przechowywanie paneli podłogowych: zasady

Należy pamiętać, że panele powinny być ostatnim materiałem budowlanym, który pojawia się w domu podczas remontu. Długie przechowywanie zawsze odbija się na ich jakości, dlatego z zakupem najlepiej jest zaczekać aż do momentu remontu podłogi.
Nikogo nie zdziwi fakt, że panele „nie lubią” wilgoci i skrajnych temperatur – takie warunki mogą sprawić, że deski staną się bezużyteczne. Jak przechowywać panele, by zachowały odpowiednie parametry?

Przechowywanie paneli w piwnicy – tak czy nie?

Chcesz przechowywać panele w piwnicy? To nienajlepszy pomysł! Tego typu pomieszczenia się zwykle zimne i wilgotne, co spowoduje spęcznienie materiału. Z tego samego powodu, paneli nie wolno przechowywać na nieogrzewanych i niezabezpieczonych przed wilgocią poddaszach.

Przechowywanie paneli – temperatura

Jaka więc powinna być temperatura do przechowywania paneli? Najlepiej składować je w normalnych pomieszczeniach mieszkalnych z ogrzewaniem. Temperatura optymalna do przechowywania paneli podłogowych to zatem 18-22 stopnie Celsjusza.
O wiele ważniejsza dla utrzymania paneli w dobrym stanie jest wilgotność powietrza. Powinna sięgać do ok. 50% RH.

Panele w domu w stanie surowym?

Wymogi paneli podłogowych odnośnie suchości powietrza oznaczają również, że nie powinieneś kłaść podłogi w nieogrzewanym domu. Nawet, jeśli wszystko inne jest już gotowe, z montażem podłogi wstrzymaj się, aż uruchomisz ogrzewanie.
Sprawa wydaje się łatwiejsza w przypadku niewykończonego mieszkania z bloku – w tej sytuacji nawet, jeśli jeszcze nie wprowadziłeś się do lokum, możesz uruchomić ogrzewanie centralne. Pamiętaj jednak, że panele „czekające” na domowników powinny być położone na odpowiednim podkładzie, który zabezpieczy je przez wilgocią.

Jak przechowywać panele w mieszkaniu?

Nie przechowuj paneli zbyt długo – nawet bardzo dobre warunki atmosferyczne mogą nie zapobiec ich odkształceniom, jeśli będą czekały na montaż tygodniami. Jeśli już masz kilka opakowań desek, najlepiej, jeśli będziesz przetrzymywać je na drewnianej palecie, w szczelnych opakowaniach fabrycznych. W pomieszczeniu, w którym umieszczone są zapakowane panele, powinno być sucho i odpowiednio ciepło.

Pamiętaj: paneli podłogowych nie wolno przechowywać w wilgotnych pomieszczeniach takich, jak piwnica czy poddasze. Jeśli już musisz, trzymaj deski w fabrycznym opakowaniu w suchym i ciepłym pomieszczeniu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *